Село Селятин Путильського району Чернівецької області

розміщено в: Найближчі події | 0

Село Селятин Путильського району Чернівецької області є рекордсменом України за кількістю грозових днів, в середньому тут 45 днів на рік є грозовими, також село прославилось і найтривалішою в Україні грозою – 37 годин: почалася 10 червня 2008 р. о 15:30 і закінчилася 12 червня 2008 р. о 4:30.
Селятин є одним з найстаріших поселень Буковинської Гуцульщини. Вперше село згадується в грамоті Молдавського князя Стефана ІІІ від 13 березня 1490 року, як власність Путнянського монастиря.
На початку ХХ століття Селятин, належавши до Австро-Угорської імперії, був справжнім європейським містечком з населенням майже півтора десятка тисяч жителів. Тут було більше двадцяти філіалів європейських банків, стільки ж ресторанів і шинків, дві синагоги, православна та греко-католицька церкви. Більшість населення містечка складали українці-гуцули, майже 40 % жителів були євреями. Також Селятин заселяли румуни, німці та поляки.
Про справжнє європейське минуле говорить такий сенсаційний факт, що з 1913 року завдяки прокладеної К.Таубером міжнародній залізниці Селятин мав регулярне пасажирське сполучення із Віднем, а раз на тиждень від селятинського перону відбував поїзд з причіпним вагоном до Парижу.
Сьогодні в Селятині жителів майже в десять раз менше, ніж було в ті часи, причина цього – закриття у 1939 році залізниці.
Справжньою гордістю Селятина є пам’ятка архітектури державного значення – дерев’яна церква Різдва Пресвятої Богородиці на хуторі Галицівка, яка є найстарішим зразком дерев’яного храму у Буковинських Карпатах. Зведена орієнтовно у 30-х роках XVII століття без єдиного цвяха, будівля церква ввібрала в себе елементи буковинського «хатнього» типу та гуцульського купольного, які на той час лише починали своє розповсюдження по території Буковині і Молдови.
Церква має непропорційно продовгуватий бабинець, гранчасту вівтарну частину та восьмигранну наву, над якою височіє восьмигранний пірамідальний верх з декоративною главкою. Майже такі ж главки розташовані по коньку даху над бабинцем і вівтарем, а також над добудованим притвором. Скатний дах з високим виносом та купол церкви вкриті алюмінієвою бляхою, стіни горизонтально оббиті тесом.
Не менш цікавою за церкву є дзвіниця, що побудована пізніше, у XVII столітті. Вона помітно виділяється серед більшості буковинських дзвіниць завдяки восьмигранній формі та своєму незвичайному силуету, який більше нагадує сторожову вежу чи, навіть, космічну ракету.
На території Селятинського лісництва знаходиться вольєрне господарство Путильського лісгоспу з унікальною колекцією диких тварин Буковинських Карпат.
Вольєр був створений в 1995 році та займає територію розміром 3,8 га на околиці села Селятин. У перші роки його створення тут були виключно олені та кабани. Зараз у вольєрі живуть також куниця, ведмеді, орли, вовк, зайці, лисиця, козулі. Всього налічується 16 диких тварин. В одній частині вольєра знаходяться козулі, а в іншій – олені. Всі тварини, приведені сюди, були врятовані лісівниками. Їх було знайдено в лісі травмованими або хворими, малюків без батьків виходили. У Селятинському вольєрі можна провести повноцінний одноденний відпочинок з друзями та родиною. Це незабутнє дозвілля наодинці з природою.

Залишити відповідь