Рубрика “Пізнаємо Буковину”. Цікаві факти Протяте Каміння

розміщено в: Найближчі події | 0

Протя́ті Ка́мені (Протяте Каміння) геологічна пам’ятка природи місцевого значення в Україні, що знаходиться в Покутсько-Буковинських Карпатах, на межі Путильського та Вижницького районів Чернівецької області, біля східної частини села Хорови. Скелі лежать за півтори години ходьби на південь від перевалу Німчич, на невисокому гірському хребті, що в межиріччі Виженки і потоку Смугарів. Площа пам’ятки природи — 2 га.

Ці мальовничі скелі, які вражають своєю могутністю і неповторністю, утворилися з потужних пластів пісковику, у деяких з них спостерігаються отвори і ходи всередині, внаслідок чого і виникла назва – “протяті”. Велетенські камені, що вражають навіть бувалих туристів своїми розмірами, є подібними до кораблів-криголамів, які торують шлях у карпатському морі дерев. Висота кам’яних велетів найрізноманітніша – від кількох десятків метрів до окремих кількаметрових каменів, розкиданих навколо. У скелях тут і там видніються численні порожнини, від мініатюрних – до кількох метрів за розміром. Урочище оточує мішаний ліс, у якому між буками і березами ростуть нечисленні шпилькові дерева.

Про виникнення назви «Протяті Каміння» розповідає легенда. Відповідно до неї у давні часи горяни не мали зручного шляху, щоб спуститися з гір у долину. Пізніше вони знайшли для цього зручний вихід: нагрівали в казанах воду і виливали її на скелі. У такий спосіб у нестійкому пісковику утворилися «протяті», тобто проткнуті проходи, які й дали назву урочищу.

Найвищою і найбільш популярною серед цих скель є Соколине Око, висота якої сягає до 40м., тут видніється кам’яна арка, яка справді нагадує око, що виникло у результаті ерозії. Розмір велетенської арки – понад 10 метрів. Верхня плита каменя утворює циганську аркаду, з-під якої на дно каньйону веде крутий схил. Крім того, біля підніжжя скелі з північного боку знаходиться маленька трикамерна печера, до якої можна потрапити через два входи-отвори. Два інші отвори, які є значно вужчими за перші, пробираються скрізь скелю і виходять із її східного боку. На вершині скелі утворено природній резервуар, що має діаметр і глибину приблизно 70 сантиметрів. А на найвищому місці видовбаний рукотворний покажчик сторін світу.

На захід від Соколиного Ока розташовані Буковинські водоспади.

З північної сторони, біля підніжжя гори розташована невелика трикамерна печера “Наскрізна”. У інших скелях виявлено ще кілька печер, які отримали назви “Бермудський трикутник” та “Скелелазка”. Неподалік від Соколиного Ока, у напрямку на схід до гребеня хребта знаходяться численні менші, однак дуже мальовничі скельні масиви. Цікавою є й так звана “Павликова ущелина”, яка відмежовує від скелі потужну кам’яну стіну.

“Протяті Камені” з головною скелею “Соколине Око” входять до складу Вижницького національного природного парку, вражають своєю монументальністю, загадковістю та неповторною красою і належать до пам’яток природи місцевого значення.

Залишити відповідь