rajon

Путильський район – розташований у зоні Українських Карпат, займає південно-західну частину Буковини. Як адміністративна одиниця, він був створений 11 листопада 1940 року. Територія району на півдні межує з Румунією, на заході і північному заході – з Верховинським і Косівським районами Івано-Франківської області, на півночі і північному сході – з Вижницьким районом Чернівецької області. Його площа – 884 км2, що становить 11,34% площі Чернівецької області. Відстань від Путили до обласного центру м. Чернівці – 125 км.

Населення району складає 26,0 тис. осіб. Українці складають 99,3 % населення, росіяни – 0,4 %, інші національності – 0,3 %.

За адміністративно-територіальним поділом Путильський район включає одне селище і п’ятдесят сільських населених пунктів.

За своїм географічним розташуванням район суттєво відрізняється від інших місцевостей області. Основну частку території займають гори, вкриті хвойними і листяними лісами. Путильщина – це скарбниця кришталевих річок і дзюркотливих потічків, яких вона має близько двох сотень. Територією району протікають річки – Білий Черемош, Путилка, Сірет та Сучава. Особливої краси їм надають водоспади а ще пороги. В оточенні могутніх струнких ялиць та смерек, де розкинулось невелике гірське озеро Перлиною Буковинських Карпат є гірське озеро «Буковинське Око», яке знаходиться на висоті 960 метрів. Озеро досить глибоке, через що навіть в літню спеку прогрівається лише до 12 -14 С.Таємниця його походження до сьогодні ще не розгадана. Кого не запитати, всі переповідають, що озеро старе, як світ, і про нього знали ще з діда-прадіда. Хребет Ялівець з вершиною Яровиця відкриває ланцюг гірських хребтів Путильщини. Поблизу Яровиці найвищі вершини – Томна – Тікуль (1582 м), Максимець (1422 м). Біля гори Штивйора (1372 м) народжується р. Путилка. Найвищими точками Путильщини є Яровиця – 1566 м., яка знаходиться в північно-східній зоні Марморошського масиву – стародавнього ядра Карпатської гірської системи, Жупани (1488 м), Чорний Діл (1452 м). Круті гірські кряжі здіймаються високо в небо. Ущелинами розноситься шум річок, у прозоро-чистих потоках грає королівська форель.gerbjpg

Тут зростає близько 50 видів флори, понад 10 з них занесено до Червоної книги. Це, зокрема, орлики трансільванські, білотка альпійська, лілія лісова, сосюрея різноколірна, лікарська рослина – арніка гірська та інші.

Пріоритетні галузі: сільське господарство, деревообробна промисловість та туризм. У сільському господарстві займаються вирощуванням великої рогатої худоби молочно – м’ясного напрямку та овець.

Лісосічний фонд району складає понад 94,0 тис. м³. Лісом покрито близько 60 тис. га, що становить 63,8% від загальної площі. Гірські лісові масиви мають велике значення для підтримки екологічної рівноваги не тільки в Україні, а й у Європі. З метою відновлення лісових масивів у районі щорічно проводиться лісопосадка на площі 444,4 га.

На території району створено національний природний парк «Черемоський» який є об’єктом загальнодержавного значення, бюджетною, природоохоронною, рекреаційною, культурно-освітньою, науково-дослідною установою і входить до складу природно-заповідного фонду України. Загальна площа парку становить 7117,5 гектарів земель.

Головними перевагами району є:

– вигідне економіко-географічне положення на перетині державного кордону з Румунією;

– в районі відсутні шкідливі виробництва, тобто чисте повітря та гірський рельєф є перспективним для розвитку туризму;

– значна частина території району вкрита лісами, що є передумовою для розвитку туризму;

– наявність джерел мінеральних вод та інших корисних копалин, зокрема поклади газу та мрамору.

Пріоритетними напрямами інвестування в розвиток рекреаційно-туристичної сфери є:

– прискорення розбудови туристичної інфраструктури;

– забезпечення розробки, облаштування, знакування туристичних маршрутів, туристичних можливостей району;

– реалізація заходів, спрямованих на розвиток внутрішнього, у т.ч. сільського зеленого, спортивно-оздоровчого, дитячого та молодіжного туризму;

– будівництво нових туристичних комплексів.

На території району зареєстровано 37 об’єктів, які увійшли у сферу розвитку туризму в цілому. З них: готелів – 9, закладів харчування – 19,   9 приватних садиб які працюють у сфері сільського зеленого туризму. Туристів, гостей, любителів гір та затишку приймають: Міжнародний туристично-розважальний комплекс «Перевал Німчич» (с. Підзахаричі), відпочинковий комплекс «Хутір Тихий» (с. Сергії), кафе-готелі «Едельвейс», «Оскар», «Еліт».

З метою розвитку туризму затверджена та діє Програма розвитку туризму в Путильському районі на 2013-2015 роки на виконання заходів якої написано історії сіл, розроблено туристичні маршрути. У сільських будинках культури та загальноосвітніх школах створено краєзнавчі музеї та народознавчі кімнати, музеї декоративно-прикладного та ужиткового мистецтва. На сьогоднішній день їх є 11. Відомими серед туристів є музей етнографії та краєзнавства Гуцульщини та мистецький музей Ксенії Колотило в с. Підзахаричі, музей історії села та музей-садиба Лук’яна Кобилиці в с. Сергії, музей «Скарби рідного села» Мариничівського навчально-виховного комплексу, музейні кімнати в селах Селятин, Яблуниця, Мариничі, Довгопілля.

Туристів приймають місцеві жителі в своїх власних будинках, які займаються сільським зеленим туризмом, що є специфічною формою відпочинку на селі з широкою можливістю використання природного, матеріального і культурного потенціалу району. Активно в цій галузі працюють господарі садиб; Фалафівка В.В., Шпитко Я.В.,(с. Підзахаричі), Псарюк В.Ф.(с. Тораки), Рубаний Я.Д.(с. Лустун), Скіпор І.М.(с. Селятин), Марич П.Т.(с. Стебні), Монарха С.І.(с. Гробище). Власники приватних садиб з кожним роком покращують якість надання послуг та урізноманітнюють відпочинок туристів. До їх послуг одно-, дво-, трьох- та чотирьохмісні номери зі всіма зручностями. З метою рекламування своєї діяльності, приватних садиб та послуг, які надаються, їх господарі приймають участь у видавництві туристичних буклетів, брошур та рекламних листівок, мають власні Інтернет-сторінки.

Для популяризації туризму у районі розроблено наступні туристичні маршрути:

Літературні маршрути:

1. с. Підзахаричі, де народний діяч Д.Харов’юк – український письменник новеліст, учитель, громадський діяч; літературно – мистецька світлиця села, Розтоки – батьківщини лауреата національної премії ім. Т. Г Шевченка М. Матіос (Розтоківська ЗОШ);

2.с. Киселиці село, де народний діяч В. Вознюк – член спілки письменників України, завідувач літературно – меморіальним музеєм Ольги Кобилянської; селище Путила – музей – садиба, де народився поет – демократ «буковинський соловій» Юрій Федькович, с. Сергії – село, де жив батько народної освіти на Буковині, учитель, краєвий шкільний інспектор, у період ЗУНР – її віце – президент Омелян Попович;

Історико – краєзнавчі маршрути:

1. с. Підзахаричі – музей мистецьких робіт народної майстрині – художниці Ксенії Колотило, музей етнографії та краєзнавства Гуцульщини – церква Успенія Богородиці і дзвінниця (1841р); с. Мариничі – музей села Мариничі (навчально – виховний комплекс «Родина»; с. Усть – Путила – церква Святої Параскеви з дзвінницею (1881р);

2.с. Конятин – церква Святого Василія (1790р); с. Яблуниця – музей писанки; церква Святого Миколая (1886р);

3.с. Сергії – музей історії села; музей – садиба Лук’яна Кобилиці (хутір Красний Діл; с. Селятин – музей загону ЮДП; с. Шепіт – музей бойової слави;

Природно – заповідні маршрути:

1. «Протяте каміння», скеля «Камінь Довбуша» та «Печера Довбуша» (перевал Німчич с. Підзахаричі);

2. Заповідне урочище «Товарниця»; «Петрашівська стінка» (с. Петраші), камінь «Жаба» (с. Мариничі); «Закам’яніла багачка» (с. Усть – Путила) та урочище «Павлюкові» (с. Усть – Путила); водоспад «Бісків»;

3. «Водоспад Паркулина», смерека на садибі Лук’яна Кобилиці              (с. Сергії), ландшафтний заказник «Боргиня» (с. Сергії), – водоспад «Сучавський»  (с. Шепіт); «Гірське Око» – Черемошське лісництво.

Туристичні об’єкти:
туристичний комплекс «Хутір тихий»;

 міжнародний туристичний комплекс «Німчич»;

 відпочинковий комплекс «Лустун»;

 більше 10-ти садиб сільського зеленого туризму.

Готелі – на території району (у смт.Путила) функціонує чотири готелі, а саме:

– готель «Оскар»;

–  готель «Лісова поляна»;

–  готель «Еліт».

Контактна інформація

 

Районна державна адміністрація
Чернівецька область смт. Путила
вул. Українська 180
тел.: (03738) 2-11-06; (03738) 2-13-87
Районна рада
Чернівецька область смт. Путила
вул. Українська 180;
тел.: (03738) 2-14-67
Єдиний дозвільний центр
Чернівецька область смт. Путила
вул. Українська 180
тел.: (03738) 2-12-78

 

Інформація про структурні підрозділи з питань туризму районної державної адміністрації

п/п

Назва структурного підрозділу, який відповідає за розвиток туризму,дні та час прийому відвідувачів П.І.Б. працівників структурного підрозділу, що відповідає розвиток туризму Посада
працівників
Дата та рік
народження
Поштова адреса, сайт, фактичне
місце підрозділу, робочий
номер телефону,
факсу
1. Відділ соціально-економічного розвитку управління економіки Путильської районної державної адміністрації Сурова Марія Михайлівна Головний спеціаліст
відділу соціально-економічного
розвитку
території
23.09.1973 рік 59100 смт. Путила вул. Українська,180
роб.тел. (03738)21858
факс (03738) 21292
моб.0673734853

Пріоритетні напрями розвитку

Пріоритетні напрями розвитку Шляхи їх досягнення Очікувані результати
1. Розвиток туризму 1.1. Підтримка розвитку спортивного туризму шляхом проведення різноманітних спортивних змагань, а саме змагань з водного слалому, рафтингу, змагань на квадро циклах, гірських велосипедах та авторалі.

1.2. У 2017 році до 52 річниці «Полонинської ватри» планується виготовити та випустити буклети та магнітики із зображенням туристично-привабливих місць району.

Також, з метою залучення туристів планується розмалювати кулеподібні споруди на території бувшого військового містечка №133 Памір у кольори національного прапора.

У 2017 році буде розбудовано туристичний комплекс «Хутір тихий», шляхом будівництва новітніх будиночків, аналогів яких немає в Україні.

Надання якісних туристичних послуг, забезпечення комплексного розвитку туристичної сфери.

 

Проблемні питання в галузі туризму:

– недостатня розвинутість туристичної інфраструктури на основних автомобільних дорогах;

– слабка порінформованість потенційних туристів з регіонів України та ближнього зарубіжжя щодо туристичного потенціалу району;

–   низька якість сервісу на об’єктах туристичної інфраструктури;

– недостатнє використання можливостей транскордонної співпраці в напрямку розвитку туристичної галузі;

–  низький рівень розвитку внутрішнього туризму, в тому числі сільського.

 Рішенням ХVІІ сесії районної ради VІ скликання від 21.03.2013 року була затверджена «Програма розвитку туризму в Путильському районі на 2013-2015 роки».

 

Транспортне сполучення.

Транспортне сполучення району з обласним центром містом Чернівці  здійснюється через дорогу державного значення Р-62 Верховина-Чернівці.

  • Відстань до обласного центру – м. Чернівці становить 120 км
  • До найближчої залізничної станції – 45 км (м. Вижниця Чернівецької області).
  • Відстань до пункту пропуску КПП «Руська» через державний кордон з Румунією 35 км.

В районі надають послуги з перевезення пасажирів автомобільним транспортом на приміських автобусних маршрутах загального користування 11 приватних підприємців, якими здійснюється перевезення пасажирів на 17 автобусних маршрутах. Періодичність відправлення маршрутів становить 1 годину. З іншими районами автовбусне сполучення району здійснюється тільки з Вижницьким районом шістьома рейсами в день.

 

Екологічні проблеми району.

Найбільшою екологічними проблемами району є переповненість сміттєзвалищ (особливо це стосується селища Путила). Відсутність роздільного збирання твердих побутових відходів.

Також однією з проблем є значна кількість порубочних рештків яка залишається в річках після проведення лісозаготівельних робіт.

Заборона  проведення руслоочисних та руслорегулюючих робіт на річках району.

Відсутність  коштів на проведення берегоукріплюючих робіт.