Глибоцький район


п/п
Найменування Опис об’єкта, дата спорудження,автор Місце знаходження Статус об’єкта
1. Віковий дуб «Штефана Великого» Скельний дуб, вік якого — понад 500 років, розташований на території Кузьмінського лісництва. За переказами, дуб був посаджений Штефаном Великим після перемоги над військом польського короля Альбрехта.            Перша згадка про село датується 1490 роком с.Валя Кузьмина Перебуває га обліку як пам’ятка природи місцевого значення Рішення облради №127-6/02 від 27.12.2002року.
2. Комплекс могил австрійських солдат- учасників 1-ї світової війни Під час І світової війни 1914-1918 рр.територія Північної Буковини,яка була тоді в складі Австро-Угорщини, стала ареною жорстоких боїв з російс кими військами.Багато з них загинуло.
В 1936 році уряд Румунії, складі  якої знаходилась Буковина , видав наказ про пере захоронення останків воїнів, загиблих Підчас Світової війни. Таким чином за селом Валя Кузьмина біля лісу було розташовано військове кладовище, де перепоховали 3744 загиблих австрійців.
с.Валя Кузьмина Перебуває на обліку як пам’ятка історії місцевого значення Рішення облвиконкому №151 від 18.07.1990року.
3. Урочище «Лісове озеро» Мальовнича водойма штучного походження. Розташоване на краю лісового масиву, що прилягає до селища Глибока з боку села Червона Діброва, озеро є гарним місцем для відпочинку та рибальства смт.Глибока
4. Церква Святих. Козьми та Дем’яна, ХVIII-ХІХ ст. Знаходиться у східній частині села, сто метрів на схід від Успенського собору. Церква побудована  у ХУІІІ ст. Храм – мурований з цегли, та має дерев’яне завершення, увінчане куполами. В. плані складається з квадратних нави, притвору та напівкруглої апсиди.  Заходу над притвором приставлена трьохярусна дзвіниця. Вежа дзвіниці триярусна, складається  з двох четвериків, перекритих бляшаними карнизами і восьмерика. У церкві знаходяться живописні полотна з портретами білокриницьких митрополитів, а також ікони ХУІІ-ХІХ ст. с.Біла Криниця   Постановою РМ УРСР від 06.09.1978р. №442 Церква Св. Козьми та Дем’яна  прийнято на облік і взято під охорону держави як пам’ятку архітектури національного значення, охоронний № 1742.
5. Церква Святого .Василія, 1815 р. та дзвіниця Церква Збудована в 1804-1807 рр. та освячена 1808– розташована  у східній частині села. Церква  дерев’яна, тридільна, триверха.  В інтер’єрі висотний простір розкритий до основи ліхтарів. Бабинець з’єднаний з навою невисоким вирізом трапецевидної форми. В церкві знаходиться іконостас, скромно оздоблений різьбою, виконаний народними майстрами.
З південного боку розташована дерев’яна каркасна, двоярусна дзвіниця, восьмерик на четверику, завершена  високим наметовим дахом, накритим ґонтом.
с.Корчівці

Заставнівський район

№ п/п Назва Опис об’єкта, дата спорудження, автор Місцезнаходження Статус обєкта
1. Печера «Фуштейка» Довжина -201 м, висота біля входу 2,20м.активна печера з постійним водостоком Урочище Мартинівка
с. Погорілівка
Заставнівський район
2. Печера «Піонерка» Довжина 530 м.
Печера 3-х поверхова, основна цінність порожнини печери наявність різновікових фрагментів 9 стадій розвитку карстового процесу.
Урочище Довгий Яр
с. Погорілівка
Заставнівський район
геологічна пам’ятка природи державного значення
3. Парк с.Вікно Заснований у 1860 році, його площа становить 2,7 га. Цікавий він тим, що до складу деревних порід, яких тут є близько 28 видів, входять такі реліктові дерева, як гінкго, платан, три дуби віком 180 – 250 років, каштанова алея. Парк с. Вікно пам’ятка садово-паркового мистецтва.
4 Парк м.Заставна Міський парк відпочинку  м. Заставна м. Заставна
вул. Гагаріна 1
пам’ятка садово-паркового мистецтва.

Кіцманський район

Найменування Опис об’єкта, дата спорудження, автор Знаходження Статус об’єкта
1 Ландшафтний парк “Чернівецький” Охоплює села Біла, Стрілецький Кут, Ревно, Бурдей, Коростувата, Глиниця, Драчинці, Нові-Драчинці. Регіональний ландшафтний парк Буковини і, зокрема, Кіцманщини.
2 Лужанський дендропарк Площа 4,3 га, серед великого різноманіття місцевих деревних порід зростають такі цінні дерева-екзоти, як сосна Веймутова, спірея середня, сумах сутовий, ялина голуба, каштан голий, платан кленолистий (3 екз), софора японська (5екз.), каркас західний або залізне дерево (1 екз.), а також алея з катальп різних видів і різновидностей. Вони є представниками флори Північної Америки, Японії, Китаю, Корейського півострова. Розташований на території Лужанської дільничної лікарні в смт. Лужани Кіцманського району. Дендропарк оголошений пам’яткою садово-паркового мистецтва місцевого значення “Лужанський”
3 Киселівський дендропарк Заснований в кінці ХІХ століття. Нараховується понад 100 видів цінних екзотів. Рельєф парку плавно-горбистий, являє собою замкнуту карстову глибоку впадину зі схилами різних експозицій. Є декілька постійно діючих водних джерел. Одне з них утворює невеличкий ставок. Парк розташований в урочищі “Гайдейка”. Парк має санітарно-гігієнічне, оздоровче, науково-пізнавальне та естетичне значення.
4 Парк “Чорторийський” Заснований в кінці ХІХ століття. Площа парку 3,0 га. Рельєф рівнинний. В парку переважають дерева старого віку різних порід, які зростають окремими екземплярами, алеями та невеличкими групами. У складі дерев та чагарників налічується 11 видів цінних дерев-екзотів. Серед них найстаріше на Буковині тюльпанове дерево (понад 200 років), берест (150-170 років), модрина європейська, акація клейка, айлант, гледичія, осокір, каштан кінський (алея з цієї порди була посаджена на честь 50-річчя від дня народження Т.Г.Шевченка), липа різнолиста. с. Чортория Парк пам’ятки садово-паркового мистецтва
5 Парк “Оршовецький”. Парк створений в 1850 році на площі 10 га. Оригінальна паркова архітектура. Багатий дендрологічний склад. В насадженнях парку є зверх 70 видів дерев та чагарників, в т.ч. 36 видів різновидностей та форм екзотів. Серед них сосна Веймутова та чорна тсуга канадська, сосна Банкса, біота східна, платан кленолистий, дуб червоний, липа кавказька, айлант, медяний горіх та інші цінні види. с. Оршівці Парк пам’ятки садово-паркового мистецтва
6 Парк  “Брусницький”. Парк заснований в кінці ХІХ ст. В парку знаходяться дерева різного віку і складу, які зростають окремими екземплярами, невеличкими групами а у вигляді алей. Рельєф парку рівнинний. На території парку є ставок 0,07 га.
Дерева-екзоти представлені такими видами, як сосна Веймутова, ялина звичайна, туя західна, липа дрібнолистна, каштан кінський та інші.
с. Брусниця Парк пам’ятки садово-паркового мистецтва місцевого значення. Має санітарно-гігієнічне, оздоровче, естетичне значення, як бальнеологічний фактор Брусницької водолікарні.

Кельменецький район

п/п

Найменування Опис об’єкту, дата спорудження,

 автор

Місцезнаходження Статус обєкту
1. «Троянів вал» Земляні укріплення ІХ ст. до н.е. с.Грушівці-Макарівка-Вороновиця Пам’ятка археології національного значення
2. “Бабинська стінка” Ділянка Дністровського каньйону між селами Вороновиця, Комарів Кельменецького району в місці пересікання з Товтровою грядою створює живописне поєднання природно-територіальних комплексів, різких обривів та уступів. В стінках каньйону знизу вверх послідовно виступають глауконіто-кварцеві піски, піщаники, вапняно-доломито-мергелеві відклади силуру та інш.

 

Вздовж схилів долин Дністровського водосховища (с.Макарівка, с.Нагоряни,

с. Грушівці, с.Бабин, с.Дністрівка, с.Комарів.

Державний ландшафтний заказник
3. “Шишкові горби”

 

Шишкоподібні горби конічної форми висотою 15 – 20м, що утворилися внаслідок руйнування природними процесами бар’єрного рифу органогенного походження теплого міоценового моря. с. Грушівці – Нагоряни Геологічна пам’ятка природи місцевого значення
4. “Бернівський острів”

 

 

Острів, що утворився внаслідок створення Дністровського водосховища с.Бернове

 

Державний іхтіологічний заказник місцевого значення
5. Урочище «Веприк» Напроти через р.Дністер, розташований Бакотський скельний монастир С.Комарів урочище

Новоселицький район

№ п/п Найменування Опис об’єкта, дата спорудження,
автор
Місцезнаходження
1. Печера «Буковинка» карстова печера «Буковинка» розташована біля с. Стальнівці; розвідано біля 3700 метрів ходів і галерей 60362 Новоселицький р-н с. Стальнівці
2. Печера «Попелюшка» за довжиною своїх ходів займає третє місце у світі; печера має три поверхи і вражає розмірами галерей і залів, довжина яких сягає 170м. 60363 Новоселицький р-н с. Подвірне
3. Драницький орнітологічний природний заказник цей природний заказник є місцем гніздування рудої, сірої, білої чапель 60356 Новоселицький р-н с. Драниця
4. Чорнівський дендропарк дендропарк закладено у 1848 році на площі 8,5га, росте 45 видів дерев та кущів в т.ч. екзотичне дерево
ГІНКІ 0
60310 Новоселицький р-н с. Чорнівка
5. Рідківський дендропарк заснований у 1890 році поміщиком Штефановичем на площі 5,0 га, ростуть коло 40 видів дерев, серед яких оцтове дерево, ялина блакитна, каштан їстівний 60312 Новоселицький р-н с. Рідківці

ridkivci

Дендропарк с.Рідківці                                                      

 

chornivka

Дендропарк с.Чорнівка                             

 

dran

Драницький орнітологічний заказник

                                                                                                                     

podvirne

Печера «Попелюшка» в с.Подвірне.                                                                  

 

stalniv

Печера «Буковинка» в с.Стальнівці.

 

Сторожинецький район


п/п
Найменування Опис об’єкта, дата спорудження, автор Місце знаходження
1 Гори Кичера, Зубровиця Висота їх понад 800м. над рівнем моря. З них відкриваються дивовижні краєвиди Буковинських Карпат.
На вершині гори Рагідна, за переказами та легендами, знаходиться скеля ватажка опришків Олекси Довбуша.
с. Банилів  – Підгірний
2 Жіночий монастир Св. Великомученика Іоанна Сучавського Заснований у 1996 р. на хуторі Слатина. Саме тут бере початок річечка Солонець з під пагорба, в якому ще 200 років тому було обладнано і на сьогодні унікальну за складом води криницю. смт. Красноїльськ
хутір Слатина
3 Жіночий монастир Жен Святих Мироносиць Будівництво почалосяу 1994 році. Серед святинь є ікона Божої матері Всецариця «Пантанаса», яка є цілющою та помічною, Храмова ікона Святих Жінок-Мироносиць, яку написали в Почаївській Лаврі, ікона Великомученика і цілителя Пантелейомна з часточкою святих молей, Хрест з Єрусалиму, який був освячений на гробі Господньому на Голгофі, Хрест з кипарисового дерева із Єрусалиму з частиною Хреста Господнього, на якому був розіп’ятий Ісус Христос.
На території монастиря діє Михайлівська церква, під дзвіницею – новий храм на честь Великомученика цілителя Пантелеймона, у корпусі є й храм Святих Жінок-Мироносиць.
На найвищій точці хутора Леорда є колодязь, глибина якого – 6 м. До речі, у сусідів, що живуть на хуторі, колодязі зазвичай завглибшки 20 м.  Люди вважають цей колодязь Даром Божим, оскільки він наповнюється водою з джерела і ніколи не пересихає, навіть у дуже спекотні дні. На хуторі також цвіте дуже рідкісна квітка жовтого кольору Леорда, на честь якої названо поселення.
с. Верхні Петрівці
хутір Леорда
4 Водоспад Королівський Приблизно через 2 км від Гільче на схилі гори Волховни с. Банилів-Підгірний
урочище Кошуя
5 Солоні криниці З води цих криниць варили сіль –  «банили» сіль. Від цього пішла назва Банилів-Підгірний с. Банилів-Підгірний
хутір Кошелівка
6 Сіркові родовища У витоках річки Солонець знаходиться унікальна криниця з соленою водою. Саме до неї у давні часи за ропою приїжджали люди не тільки з Сторожинця, але й з навколишній районів. Також на хуторі Сусени знаходиться унікальне джерело мінеральних вод, яке має свої цілющі і лікувальні властивості  завдяки вмісту сірководню. У 2012 році з ініціативи Героя України Березовського Георгія Васильовича розпочато будівництво купалень на місці цього родовища. Збудовано каплицю, два басейни, будиночки для переодягання, кімнати відпочинку. смт Красноїльськ
хутір Сусени
7 Цілюще джерело В капличці, що біля церкви знаходиться  джерело цілющої води. Поряд з каплицею є криниця, куди  витікає джерело, та величезний дуб, якому біля 300 років. За переказами, цією цілющою водою щодня умивався житель села, що жив поряд та був сліпим все життя. Перед смертю, чоловік прозрів завдяки властивостям води.  А також, за переказами, колись в цих місцях був розташований чоловічий монастир. с. Бобівці
Хутір Вівар
Церква Іоанна Хрестителя

Хотинський район

1 Троянів Вал Дослідник Б. Тимощук, дата відкриття 1966 р. м. Хотин, східна частина міста, біля села Анадоли Загальнодержавного значення